Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

CSR: deweloperzy w trosce o mieszkańców

CSR: deweloperzy w trosce o mieszkańców

Wielu deweloperów rozumie swój obowiązek etyczny jako prowadzenie działań z zakresu CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.

Etyka w biznesie to pojęcie związane nie tylko z przestrzeganiem prawa, opieraniem działalności firmy na filarach rzetelności i uczciwości w stosunku do klientów, wspólników i pracowników. Obok tych podstawowych reguł prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają bowiem społeczny wymiar podejmowanych przez siebie decyzji. Każda inwestycja realizowana jest w określonym miejscu, czasie i środowisku. Jej ostateczna forma jest zatem uwarunkowana tymi elementami, a także w mniej lub bardziej bezpośredni sposób może na nie oddziaływać. W przypadku projektów deweloperskich aspekt społeczny jest szczególnie istotny, choćby z tego oczywistego powodu, że założeniem inwestycji mieszkaniowych jest spełnienie oczekiwań przyszłych lokatorów, a także współtworzenie charakteru tej części miasta, w której powstają. Umieszczenie ich w szerszym kontekście społecznym pozwala natomiast skuteczniej wzmacniać więzi z interesariuszami, a tym samym budować wizerunek firmy oparty na wzajemnym zaufaniu. W ten sposób ryzyko tworzenia się konfliktów między przedstawicielami świata biznesu a środowiskiem zewnętrznym staje się znacznie mniejsze.

Przyjęcie postawy odpowiedzialności społecznej to zadanie długoterminowe, które wykracza poza specyfikę działalności danej firmy i dotyczy projektów przynoszących korzyści nie tyle samemu przedsiębiorstwu, ile otoczeniu, w jakim funkcjonuje. Wielu deweloperów rozumie swój obowiązek etyczny właśnie jako podejmowanie inicjatyw na rzecz społeczności, angażowanie się w akcje charytatywne, wspieranie rozwoju, sprzyjanie integracji i aktywizacji społecznej, troskę o kulturę i ekologię, wreszcie promowanie pozytywnych postaw i wartości. Wprowadzenie pojęcia CSR (Corporate Social Responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu, wyznacza dodatkowy kierunek wykorzystywania możliwości finansowych i potencjału biznesowego przedsiębiorców. W branży nieruchomości tego rodzaju działania cieszą się dużą popularnością.

Mota-Engil

Deweloperzy od lat starają się reagować na preferencje i wymagania klientów. Im większą wiedzę na temat ludzkich potrzeb uda im się zgromadzić, tym bardziej prawdopodobny staje się sukces kolejnych inwestycji. Naturalna skłonność do łączenia się w grupy, współpracy, wymiany poglądów i nawiązywania przyjaźni to kapitał społeczny, który coraz częściej wzmacnia realizację projektów mieszkaniowych. Pomnażanie pozytywnych wartości i postaw, a także rozumienie potrzeby aktywności społecznej towarzyszy inwestycji Fajny Dom, przygotowanej przez portugalską grupę budowlaną Mota-Engil. Firma może poszczycić się ponad 67-letnim doświadczeniem w branży. Na rodzimym rynku funkcjonuje od 1997 r. Od tego czasu przedsiębiorstwo buduje swoją markę na utrzymaniu dobrych relacji z otoczeniem i projektowaniu inwestycji odpowiadających zmieniającym się oczekiwaniom polskich klientów. W przypadku kompleksu Fajny Dom, można mówić o zaoferowaniu młodym ludziom odpowiednich warunków do rozpoczęcia samodzielnego życia. Z myślą o rodzinach firma organizuje liczne uroczystości, spotkania i warsztaty, stanowiące ciekawą formę rozrywki i zachętę, poprzez wspólną zabawę, do zacieśniania więzi społecznych. Organizowanie tego typu wydarzeń możliwe jest między innymi dzięki zapewnieniu mieszkańcom przestrzeni do rekreacji. Dość wspomnieć, że budynki mieszkalne zajmują jedynie 24 proc. powierzchni terenu osiedla. Pozostały obszar wypełniają ścieżki spacerowe, place zabaw, boisko dla dzieci oraz obiekty architektury zieleni. Inwestycja Fajny Dom jest czterokrotnym laureatem akcji „Miejsce przyjazne maluchom”. Osiedle docenili również czytelnicy dwutygodnika „Krakowski Rynek Nieruchomości”, przyznając mu główną nagrodę w rozstrzygniętym w ubiegłym roku plebiscycie „Inwestycja Przyjazna Mieszkańcom”.

Metropolis

Naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnych wychodzi firma Metropolis. Deweloper realizuje przedsięwzięcia na dwóch płaszczyznach biznesowych. Pierwsza z nich dotyczy budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego. W ofercie firmy znajdują się aktualnie dwie inwestycje: Wzgórze Akacji oraz osiedle Ogrody Żabińca. Biorąc pod uwagę zaangażowanie inwestora w promowanie zdrowego wypoczynku i rekreacji, warto poświecić więcej uwagi drugiemu projektowi. Oprócz przygotowania 220 nowych mieszkań deweloper podjął się bowiem zadania wybudowania parku dla mieszkańców oraz basenu. W ten sposób inwestycja mieszkaniowa ma sprzyjać sąsiedzkiej integracji i tworzyć spójną całość z otoczeniem, w którym powstaje. Oprócz tradycyjnego budownictwa mieszkaniowego, deweloper prowadzi ponadto klinikę świadczącą usługi medyczne krajowym i zagranicznym pacjentom. Otwarcie firmy na różne kierunki działalności pozwala lepiej rozumieć zapotrzebowanie społeczne na wsparcie ze strony świata biznesu.

Avalon Development

Charakterystycznym wyznacznikiem inwestycji spółki Avalon Development SA jest silne umiejscowienie ich w kontekście i wizerunku miejsca, w którym powstają. Wyraźne wpisanie projektów mieszkaniowych w istniejącą przestrzeń pozwala im, a także samej firmie, stopniowo stawać się jej stałym i rozpoznawalnym elementem. Na lokalizację większości swoich inwestycji spółka wybiera Pychowice, obszar wchodzący w skład dzielnicy Dębniki. Z tego względu zaangażowanie dewelopera w działalność społeczną jest najbardziej zauważalne w tej części Krakowa. Jednocześnie w swoich poczynaniach przedsiębiorstwo podkreśla, że przynależy do lokalnej społeczności, interesuje się jej problemami i włącza w przedsięwzięcia, które mogą przyczynić się do rozwoju dzielnicy. Spółka miała swój wkład w przygotowanie akcji zbierania podpisów pod petycjami skierowanymi do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w sprawach m.in. uruchomienia dodatkowej linii autobusowej na odcinku ul. Sodowa – Norymberska – Grota Roweckiego, wybudowania nowego chodnika oraz realizacji projektu ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Z jej inicjatywy co roku na terenie Apartamentów Zakrzówek mieszkańcy wspólnie świętują Dzień Dziecka. Avalon Development jest organizatorem tego wydarzenia, współtworzy ponadto program cyklicznych atrakcji dla najmłodszych – „Szczęśliwe Pychowice”, a także sponsoruje plac zabaw „Smocza Kraina”. Dopełnieniem tego rodzaju działań było w ostatnim czasie także przygotowanie, w otwartym przez spółkę fitness klubie, mikołajek dla dzieci pracowników zatrudnionych w korporacjach Diamante Plaza przy ul. Dekerta 24.

Budimex Nieruchomości

Działania z zakresu CSR mają swoje trwałe miejsce również w strategii zarządzania firmą Budimex Nieruchomości. W latach 2011–2012 firma zrealizowała pięć projektów charytatywnych, a w ubiegłym roku trzy kolejne. Istotnym aspektem działalności przedsiębiorstwa na tym polu jest wybieranie rozwiązań długoterminowych, by pomoc, która dotrze do potrzebujących, nie była tylko jednorazowym wsparciem, lecz prowadziła do trwałej poprawy ich sytuacji życiowej. Aby osiągnąć taki efekt, należy stworzyć odpowiednie warunki do aktywizacji społecznej i samorealizacji. W tym celu firma nawiązała współpracę z Domem Samotnej Matki Archidiecezji Warszawsko-Praskiej oraz, w 2013 r., z lokatorkami prowadzonego przez Caritas Centrum Interwencji Kryzysowej „Dom Otwartych Serc” w Otwocku. Podopieczne ośrodków otrzymały możliwość zatrudnienia przy sprzątaniu lokali należących do spółki. Budimex Nieruchomości szczególną opieką otacza także młodych ludzi, którzy z przyczyn zewnętrznych mogą mieć utrudniony start w dorosłe życie. W skierowanym do młodzieży programie „Twój pomysł na przyszłość” uczestniczyli mieszkańcy dwóch warszawskich placówek wychowawczych. Do akcji włączyli się pracownicy firmy oraz jej partnerzy biznesowi, którzy zaprosili dzieci do swoich biur, gdzie podzielili się z nimi wiedzą i doświadczeniem na rynku pracy. Celem tego rodzaju projektów jest zwrócenie uwagi na problem nierównych szans najmłodszych oraz przeciwstawienie mu dostępu do wykształcenia i rozwoju zawodowego jako drogi realizacji planów i marzeń.

Osiedle Europejskie

Dużym przedsięwzięciem mieszkaniowym, które nie pozostaje obojętne wobec zjawiska społecznej odpowiedzialności biznesu, jest Osiedle Europejskie – inwestycja spółki Novo Maar, powołanej w 2002 r. jako część międzynarodowej grupy deweloperskiej AFI EUROPE NV, prowadzona w dzielnicy Dębniki. Budowę osiedla rozpoczęto w 2002 r. W ciągu 11 lat zrealizowano 10 etapów przedsięwzięcia. Do udogodnień przygotowanych dla mieszkańców w ramach tej inwestycji deweloper dołączył projekt skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Kierując się dewizą „Myślimy o najmłodszych”, firma wybudowała niestandardowy plac zabaw. Jego powierzchnia i wyposażenie w znacznym stopniu odbiegają od powszechnie spotykanych realizacji. Dla firmy Novo Maar wybudowanie obiektu sportowo-rekreacyjnego okazało się nie tyle uzupełnieniem kompleksu nieruchomości wielorodzinnych, ile osobną inwestycją, zrealizowaną po to, by uatrakcyjnić ofertę dewelopera, a zarazem wspomagać rozwój zainteresowań, predyspozycji i zdolności najmłodszych mieszkańców osiedla. Plac zabaw zlokalizowano między blokami, w południowej części Brukseli – najnowszego obiektu wchodzącego w skład Osiedla Europejskiego. Do użytkowania oddano atrakcyjne dla dzieci instalacje, takie jak huśtawki, „ptasie gniazdo” czy statek ze zjeżdżalnią. Całe rodziny mogą natomiast korzystać ze starannie przygotowanych wokół placu alejek spacerowych z pergolami. Firma Novo Maar ma swój wkład w promowanie sportu wśród dzieci i młodzieży. W bezpośrednim sąsiedztwie terenów mieszkalnych powstało wielofunkcyjne boisko przeznaczone do uprawiania dyscyplin sportowych, w tym piłki nożnej oraz siatkówki.

Wawel Service

Pod hasłem „Budujemy z sercem” firma Wawel Service, funkcjonująca na rynku od 20 lat, połączyła siły z Fundacją dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie, by wspólnie pomóc podopiecznym organizacji radzić sobie z własnymi ograniczeniami i walczyć ze stereotypami, które dotykają ich w codziennym życiu. Zaangażowanie firmy Wawel Service w pomoc społeczną nie pozostaje w tym przypadku w znacznym oddaleniu od inwestycji budowlanych. Wsparcie ze strony dewelopera dotyczy projektu rozbudowy istniejącego od 2005 r. Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Ułanów, gdzie prowadzone są zajęcia terapeutyczne. Wawel Service jest też głównym sponsorem i pomysłodawcą kampanii „Wspieramy Rodziny”, organizowanej pod skrzydłami fundacji „Aby żyć”. W ramach tej akcji pomocowej prowadzone są działania z zakresu profilaktyki i leczenia neuroinfekcji u dzieci. Firma aktywnie wspiera także młode talenty sportowe z klubu narciarskiego „Glosator” działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie.

Ciekawą inicjatywą realizowaną na granicy mecenatu artystycznego i typowej działalności deweloperskiej jest wykorzystanie w projektach mieszkaniowych abstrakcyjnych płaskorzeźb autorstwa znanego krakowskiego artysty Ryszarda Paprockiego. Ambicją dewelopera było podkreślenie wyjątkowości inwestycji i otwarcie na sztukę, tak by branża nieruchomości również mogła być dla niej przestrzenią wyrazu. Na polu inicjatyw ekologicznych warto wymienić z kolei dostępną w ofercie spółki inwestycję Wężyka 10 w Czyżynach, z planowanym montażem kolektorów słonecznych na dachach, a także budynki mieszkalne Borkowska B1 i B2, które jako pierwsze w Polsce pozytywnie przeszły procedurę przyznawania dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla klientów zaciągających kredyt hipoteczny.

Verona Building

Warto na koniec zwrócić uwagę na realizowanie strategii społecznej odpowiedzialności biznesu w przestrzeni kultury. Jednym z deweloperów najchętniej wybierających tę formę przedsięwzięć niekomercyjnych jest firma Verona Building. W 2008 r. przedsiębiorstwo otrzymało statuetkę „Mecenas Kultury Krakowa”. Wśród inicjatyw podejmowanych przez firmę w zakresie promocji kultury i wzbogacania pod tym względem oferty miasta dotychczas wyróżniły się takie wydarzenia jak koncert Chóru Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Laeti Cantores z Rzymu i Santa Cecylia z Nocera Umbra, wystawa w Instytucie Manngha poświęcona włoskiej architekturze, happening „Kolor Szok – Verona Graffiti Jam” prezentujący prace młodych artystów graffiti oraz ekspozycja rzeźb Enrico Muscetra.

Źródło: KRN.pl | 2014-02-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemmieszkania na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Ropczycko-Sędziszowskidomy na sprzedaż powiat Iławskidomy na sprzedaż gmina Wielkie Oczydomy na sprzedaż gmina Nysadomy na sprzedaż w Płaszczycymieszkania na sprzedaż w Ząbrowiemieszkania na wynajem w Marianowie Kołackim

Deweloperzy

);