Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dekorowanie domu na Wielkanoc

Dekorowanie domu na Wielkanoc

Święta Wielkiej Nocy dają naprawdę szerokie pole do popisu w dekorowaniu nie tyko stołu, ale również całego domu.

Święta Bożego Narodzenia skupiają na sobie cały dekoratorski splendor. Już nawet do kilku miesięcy przed nadejściem grudnia można dostrzec w niektórych centrach handlowych, sklepach czy na uliczkach miejskich świetliste ozdoby i choinki pełne bombek i pokaźnych łańcuchów. Wielkanoc z kilkoma pisankami, okazjonalną rzeżuchą i symbolicznym koszyczkiem wypada niezwykle ascetycznie przy Gwiazdce. Tymczasem Święta Wielkiej Nocy – okres radosny, wiosenny, w którym wszystko budzi się do życia – dają naprawdę szerokie pole do popisu w dekorowaniu nie tyko stołu, ale również całego domu.

Królowa ozdób wielkanocnych
Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto sięgające IV w. Pisanka natomiast, niekwestionowana królowa ozdób wielkanocnych, ma jeszcze dłuższą historię. Znana była już w starożytnej Mezopotamii, Grecji i Egipcie. Dla ludów starożytnych jajka były symbolem wiecznego życia, a obdarowywanie się nimi miało przynosić szczęście i pomyślność. Na przestrzeni wieków ich symbolika nie uległa zmianie, a proces chrystianizacji sprawił, że pisanka weszła na stałe do kanonu ozdób wielkanocnych. Co więcej, w pełni go zawojowała.

Kolorowe pisanki dają multum dekoratorskich możliwości, a ich malowanie może stać się kreatywną zabawą dla całej rodziny. W dzisiejszych czasach zakup gotowych, pięknie zdobionych pisanek czy sztucznych barwników to nie problem, a wybór jest niezwykle imponujący. Pisanka to najbardziej uniwersalna dekoracja wielkanocna. Dawniej jajka barwiono przede wszystkim na kolor czerwony, co miało zapewnić pomyślność w sprawach sercowych. Obecnie gama kolorystyczna jest znacznie bogatsza, więc i Święta mogą być przepełnione kolorami – mówi Marta Suchodolska, Dyrektor ds. Stylu Westwing Polska.

Najładniejsze i najbardziej oryginalne są jednak jajka malowane samodzielnie z wykorzystaniem naturalnych barwników. Do tego dają one najwięcej satysfakcji. Kolor brązowy można uzyskać z wywaru z łupinek cebuli, złoto-brązowy z kolei z łupinek orzecha, soczystego pomarańczu dostarczy sok z marchwi i dyni, różu i bordo – sok z buraków, żółty – napar z kurkumy, wiosenną zieleń natomiast da wywar ze szpinaku, a błękit można pozyskać z liści czerwonej kapusty i borówki amerykańskiej. Tymczasem naturalne barwniki otwierają tylko szereg możliwości własnoręcznego wykonania pisanek. Jajka można również ozdobić wycinankami ze specjalnego samoprzylepnego papieru, a pisakami dorysować drobniejsze elementy, wymagające większej precyzji. Malowane, oklejane, skrobane, barwione – pomysłów na ozdobienie wielkanocnych jaj jest wiele. Pisanki warto przygotować samodzielnie w domu, z rodziną lub przyjaciółmi. To wspaniała zabawa, a efekt w postaci oryginalnych i niepowtarzalnych ozdób wielkanocnych na pewno zachwyci gości – dodaje Marta Suchodolska.

Pisanka to nie wszystko
Do polskiej wielkanocnej tradycji wpisały się również koszyczki pełne kusząco pachnącego jedzenia, ozdobione bukszpanem i wierzbowymi baziami. Bukszpan, dzięki swoim intensywnie zielonym liściom, od wieków symbolizuje nadzieję na nieśmiertelność. Bazie to z kolei element ludowego obrządku, który jest metaforą zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Pisanki, koszyczki i stroiki to jednak nie wszystko. Gdy nadchodzi Wielkanoc dom przepełniony jest gwarem, a w powietrzu unosi się zapach domowych wypieków. Aby podkreślić tę rodzinną atmosferę i poczuć prawdziwą magię świąt, warto wprowadzić do mieszkania kilka wielkanocnych akcentów – opowiada Marta Suchodolska. Dekorując dom na Wielkanoc, obok tradycyjnych ozdób, warto pomyśleć także o detalach wiosennych i etnicznych. Nawet zwykła salonowa, kanapa czy sypialne łóżko mogą, za sprawą wzorzystych poduszek, nabrać wielkanocnego charakteru. Dobrym pomysłem jest powleczenie poduszek poszewkami w wiosenne kwiaty lub tradycyjne łowickie pasy. Podobne desenie mogą zagościć na serwecie czy podłogowym dywaniku – zdradza Marta Suchodolska.

Kolejne elementy dekoracyjne, nieodzownie kojarzące się z Wielką Nocą to: figurki baranka, żółtego kurczaczka i zająca, wykonane z czekolady, masy cukrowej lub z marcepanu. Palmy wielkanocne – dawniej palone w Wielką Sobotę, dziś coraz częściej pojawiają się jako element świątecznej dekoracji. Dzięki nim można dodać wnętrzu ludowego charakteru. Jako że Święta Wielkanocne wypadają w okresie, gdy natura budzi się ponownie do życia i pojawiają się pierwsze kwiaty, warto zadbać także o to, by w domowym wnętrzu nie zabrakło świeżo ściętych tulipanów lub doniczkowych narcyzów, wnoszących do aranżacji powiew wiosny. Wielkanoc to czas radosny, wiosenny, dlatego dekoracje powinny mieć jasne i słoneczne kolory. Planując wielkanocną aranżację, możemy wkomponować w nią imitację gniazd wykonanych z wikliny, rattanu lub barwionej słomy, pięknie prezentujących się na stole lub na komodzie. W środku gniazda można ułożyć barwne pisanki lub drobne jaja przepiórcze. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie w dekoracjach skorupek jaj. W pustych skorupkach można zasadzić rzeżuchę lub wypełnić je wodą i ozdobić główkami stokrotek bądź krótko przyciętymi konwaliami. Wspaniałą dekoracją stołu wielkanocnego będzie także piętrowa patera na ciasto. Na każdym z poziomów mogą znaleźć się barwne pisanki lub niewielkie doniczki z żonkilami – zdradza Marta Suchodolska.

Trzy zasady
Dekoracje wielkanocne pasują absolutnie do każdego wnętrza, bez względu na styl, w jakim zostało urządzone. Wybór ozdób wielkanocnych jest bardzo szeroki: koszyczki, obrusy, serwetki, świeczniki, świeczki, zastawa stołowa, stroiki itd. Co więcej, dekoracje świąteczne są dostępne w różnych formach, kształtach, wzorach i kolorach. Spośród nich z łatwością można dobrać ozdoby pasujące do stylu, w którym utrzymany jest dom. Jeśli mieszkanie urządzone zostało w nowoczesnych duchu, wówczas pasować do niego będą dekoracje o prostej formie, bez zbędnych ornamentów, utrzymane w jednym lub w maksymalnie w dwóch kolorach. Z kolei ze stylem glamour dobrze komponują się detale w kolorze złota.

Mimo że kolorowe, świąteczne aranżacje wpasują w każde wnętrze, trzeba jednak przy ich doborze pamiętać o trzech zasadach. Po pierwsze, wielkanocne ozdoby powinny być spójne z kolorystyką i stylem domu. Po drugie, nie wolno mieszać ze sobą zbyt wielu różnorodnych, niepasujących do siebie detali. Po trzecie, należy wystrzegać się dekoracji wykonanych z materiałów nie najlepszej jakości, warto wykorzystać trwałe półprodukty, które przetrwają kilka kolejnych Świąt, a nawet pokoleń.
 

Źródło: KRN.pl | 2015-04-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdomy na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Konińskimieszkania na wynajem powiat Kamieńskilokale użytkowe na wynajem gmina Krzeszycelokale użytkowe na wynajem gmina Nowe Piekutymieszkania na wynajem w Bożym Darzedomy na sprzedaż w Gosprzydowejmieszkania na sprzedaż w Kędziorkach

Deweloperzy

);