Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Deregulacja – co dalej?

Deregulacja – co dalej?

Co powinny zrobić osoby chcące związać życie zawodowe z nieruchomościami? Czekać na ustawę deregulacyjną? Nie trudzić się nauką na studiach i zaoszczędzić pieniądze?

Wokół projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, potocznie zwanej ustawą deregulacyjną, toczy się wiele dyskusji. Czy ustawa jest słusznym rozwiązaniem? Czy rzeczywiście zmniejszy bezrobocie? Czy bezpieczeństwo konsumentów będzie równie mocno strzeżone, gdy zawody będą dostępne dla osób nieprzygotowanych?

Zgodnie z projektem ustawy, w pierwszej transzy zawodów znalazło się 50 profesji. W tym przede wszystkim te bezpośrednio związane z nieruchomościami: pośrednik w obrocie nieruchomościami, zarządca nieruchomości oraz rzeczoznawca majątkowy.

Zgodnie z projektem ustawy ta ostatnia profesja podlegać będzie najmniejszym zmianom. Pozostanie, tak jak do tej pory, obowiązek wykształcenia wyższego oraz ukończenia studiów podyplomowych, obowiązkowe będą również praktyki zawodowe oraz egzamin państwowy. W zasadzie jedyna istotna zmiana to zmniejszenie minimalnego czasu praktyk zawodowych z 12 na 6 miesięcy. Można stwierdzić, że w przypadku zawodu rzeczoznawcy majątkowego poprawki zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości są kosmetyczne.

W przypadku pośredników i zarządców sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ustawa deregulacyjna całkowicie zmienia brzmienie ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie wykonywania tych zawodów. Do tej pory kandydaci do tych zawodów musieli posiadać wykształcenie wyższe, ukończyć studia podyplomowe oraz odbyć praktyki zawodowe. W projekcie ustawy deregulacyjnej wszystkie te wymogi zostały zniesione. Teoretycznie (jeśli ustawa wejdzie w życie) tę profeseję będzie mogła wykonywać osoba bez elementarnej wiedzy prawnej i dotyczącej rynku nieruchomości, w skrajnym przypadku posiadająca jedynie wykształcenie gimnazjalne.

Zmiany te budzą kontrowersje w środowisku specjalistów. Wiele autorytetów i osób związanych z obsługą rynku nieruchomości widzi dużo zagrożeń dla klientów, którzy powierzają majątek i dorobek całego życia profesjonalistom rynku nieruchomości.

Środowisko nieruchomistów od dawna zastanawia się, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo klientów i zachować profesjonalizm na rynku nieruchomości. Polska Federacja Rynku Nieruchomości oraz lokalne stowarzyszenia pośredników i zarządców przygotowują się na najgorszy scenariusz, czyli wejście w życie ustawy w takiej samej formie jak w projekcie. Już jest prawie pewne, że członkami stowarzyszeń będą mogły być wyłącznie osoby, które uzyskały licencje zawodowe według starych zasad. Prowadzone będą różne akcje społeczne promujące profesjonalizm pośredników i zarządców zrzeszonych w stowarzyszeniach oraz posiadających odpowiednią wiedzę i wykształcenie, stale doskonalących swój warsztat zawodowy.

Co zatem powinny zrobić osoby, które w przyszłości chciałyby związać swoje życie zawodowe z nieruchomościami? Czekać na ustawę deregulacyjną i po dopełnieniu pewnych formalności zostać wpisanym do rejestru pośredników lub zarządców? Nie trudzić się nauką na studiach podyplomowych i zaoszczędzić pieniądze?

Może jednak zdobyć licencję póki czas?

Odpowiedź tylko pozornie jest prosta. Z jednej strony kusząca wydaje się opcja, by poczekać, aż ustawa deregulacyjna wejdzie w życie, a potem, już na nowych zasadach, uzyskać wpis do rejestru pośredników lub zarządców. Bez wiedzy zdobytej na studiach, kursach lub szkoleniach. Bez doświadczenia.

Wielu osobom nieznającym realiów pracy pośrednika lub zarządcy wydaje się, że jest ona łatwa, a przy tym zapewnia dobre wynagrodzenie. Rzeczywistość jest trochę inna. Praca w branży obsługi nieruchomości jest trudna i wymaga przynajmniej elementarnej wiedzy prawnej, ekonomicznej i technicznej. Z drugiej zaś strony, aby zdobyć licencję według dotychczasowych zasad, trzeba poświęcić czas, pieniądze na studia i praktyki.Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest możliwość zdobycia rzetelnej wiedzy, przyjrzenia się pracy dobrze prosperujących na rynku nieruchomości firm, a także poznania niebezpieczeństw i trudności, jakie można napotkać na zawodowej drodze, oraz sposobów ich uniknięcia. Solidne wykształcenie umożliwi wykonywanie pracy w sposób rzetelny, profesjonalny, a także zapewniający bezpieczeństwo klientów. Wybierając to rozwiązanie, przyszły zarządca lub pośrednik dołączy do grona osób z odpowiednim wykształceniem, znających procedury obrotu nieruchomości, potrafiących obsłużyć klientów i znaleźć rozwiązania wszystkich ich problemów.

Kandydat na specjalistę rynku nieruchomości powinien również zastanowić się nad wyborem uczelni, na której będzie zdobywać kwalifikacje. Ważne, by zajęcia i program nauczania były dostosowane do minimalnych wymogów programowych ustalonych właściwym rozporządzeniem ministerialnym, jednak przede wszystkim liczy się poziom wiedzy i sposób jej przekazania. Chodzi o to, by absolwent faktycznie uzyskał niezbędną wiedzę i mógł ją wykorzystać w swojej pracy zawodowej, czerpiąc z niej satysfakcję oraz odpowiednio wysokie dochody. Podobnie, wybierając praktyki zawodowe, warto dobrze się zastanowić, w jaki sposób je odbyć oraz jaką wiedzę można podczas nich zdobyć.

Jeden, dwa a może trzy kierunki?

Aby oszczędzić czas i szybciej uzyskać kilka licencji, można wybrać uczelnię, która daje możliwość studiowania równocześnie dwóch lub trzech kierunków związanych z zawodami nieruchomościowymi. Pozwoli to szybciej uzyskać przygotowanie do zawodu oraz odbyć praktyki i zdobyć licencję państwową.

Podkreślić należy, że decydując się na zawód rzeczoznawcy majątkowego, nie warto czekać na wejście w życie ustawy deregulacyjnej. Skrócenie czasu praktyk zawodowych utrudni pomyślne zdanie egzaminu państwowego. Trzeba mieć na uwadze, że komisje egzaminacyjne muszą dbać o wysoki poziom osób, którym nadawana jest ta licencja – egzamin ten już teraz jest stosunkowo trudny, a skrócenie czasu praktyk nie pomoże kandydatowi przygotować się rzetelnie.

To ostatni dzwonek, aby w pełni przygotowanym wejść na rynek pracy zawodów nieruchomościowych. Bo wciąż są to zawody z przyszłością.

 

Źródło: KRN.pl | 2012-12-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażhale i magazyny do kupieniadziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Ełckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Polkowickilokale użytkowe na wynajem gmina Gnojnomieszkania na sprzedaż gmina Dzierzgowomieszkania na sprzedaż w Antoniowiedomy na sprzedaż w Siedliscedomy na wynajem w Tworógu Małym

Deweloperzy

);