Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Drgnęło na wtórnym rynku mieszkań

Drgnęło na wtórnym rynku mieszkań

W pierwszych miesiącach roku 53 proc. pośredników w obrocie nieruchomościami przeprowadziło więcej transakcji niż w I kwartale 2013 r.

Widać większy ruch w sektorze nieruchomości „z drugiej ręki” – wynika z sondażu „Puls rynku PFRN”, przeprowadzonego wśród pośredników w obrocie nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. W pierwszych miesiącach roku 53 proc. z nich przeprowadziło więcej transakcji niż w I kwartale 2013 r. Wzrasta też chęć Polaków do weryfikowania kompetencji pracowników nieruchomości. W uruchomionym 1 stycznia Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości PFRN widnieje już niemal 4000 osób z licencją PFRN.

I kwartał 2014 r.: więcej i drożej

Z danych uzyskanych w cyklicznym sondażu „Puls rynku PFRN” wynika, że u 53 proc. pośredników wzrosła liczba transakcji przeprowadzonych w pierwszych miesiącach 2014 r. w porównaniu do I kwartału 2013 r. Mediana wzrostu liczby zrealizowanych zleceń wyniosła 30 proc. Niemal połowa ankietowanych przez Polską Federację Rynku Nieruchomości zanotowała ponadto wzrost kwot transakcji – w tym przypadku mediana utrzymała się także na poziomie 30 proc. Mniej transakcji zrealizowało 27 proc. pośredników w obrocie nieruchomościami, a 20 proc. badanych zaraportowało stabilizację. Dla niecałej jednej trzeciej podmiotów zmalały kwoty przeprowadzonych transakcji, a dla 24 proc. - pozostały bez zmian.

Na dalszą część 2014 r. pośrednicy prognozują delikatne ożywienie. Już obserwują pierwsze oznaki poprawy koniunktury w różnych sektorach nieruchomości w zależności od regionu.

Rok 2014 powinien być zdecydowanie lepszym okresem. Zaobserwowaliśmy zwiększony popyt. Klienci wycofują gotówkę z banków ze względu na niskie oprocentowanie i inwestują w nieruchomości. Z kolei deweloperzy poszukują nowych gruntów
– ocenia Jarosław Kopeć, Metropolia Nieruchomości w Krakowie.

Rozmiar ma (większe) znaczenie

Choć nadal zdecydowana większość Polaków najchętniej wybiera na rynku wtórnym mieszkania 2-pokojowe o metrażach nie przekraczających 50 mkw., to na rynku coraz silniej zaczyna zaznaczać się nowy trend. Powoli wzrasta popyt na droższe inwestycje. Rośnie zainteresowanie większymi mieszkaniami (3-, 4-pokojowymi) usytuowanymi często w ścisłym centrum metropolii, a także domami na obrzeżach miast i gruntami przeznaczonymi pod budownictwo jedno- lub wielorodzinne.

Klienci są coraz bardziej wymagający również co do stanu mieszkania. Ładnie wyremontowane w dobrej lokalizacji zaczynają się sprzedawać coraz częściej, mimo wysokiej ceny – zauważa Tomasz Płonka z Brokerson Gliwice.

MdM na razie bez wpływu

Średnio od 50 proc. do 80 proc. klientów kupuje mieszkania, zaciągając kredyt w banku. Co ciekawe, mimo wprowadzenia od 1 stycznia 2014 r. obowiązku wniesienia 5 proc. wkładu własnego, liczba lokali finansowanych kredytem nie zmalała – pozostaje na zbliżonym poziomie. Z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w I kwartale 2014 r. udzielono 4395 dopłat do mieszkania na rynku pierwotnym w ramach uruchomionego w tym roku rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jednak ankietowani pośrednicy w obrocie nieruchomościami PFRN ocenili, że „Mieszkanie dla Młodych” nie ma dotychczas prawie żadnego wpływu na rynek mieszkań „z drugiej ręki”.

Lekarz czy znachor?

Podsumowując I kwartał 2014 r., Polska Federacja Rynku Nieruchomości zwraca uwagę, że mimo iż rządowa deregulacja zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości funkcjonuje dopiero 3 miesiące, to Polacy powoli wyrabiają w sobie nawyk weryfikowania kwalifikacji pracowników nieruchomości. Sprawdzają m.in. poziom ich wykształcenia, doświadczenie, przestrzeganie etyki zawodowej czy szukają informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.

Konsumenci zaczynają rozumieć, że nieruchomość, która jest często dobytkiem ich całego życia, należy powierzać tylko wykwalifikowanym osobom z licencjami. Podobnie jest z naszym zdrowiem: ponieważ jest dla nas cenne, to oddajemy je w ręce dyplomowanych lekarzy, a nie znachorów
– mówi Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Zdecydowanie wzrasta liczba odsłon Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN, który gromadzi już niemal 4000 osób posiadających licencje nadane przez PFRN.

Źródło: PFRN.pl | 2014-04-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniakamienice na zamianęmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Świeckidomy na sprzedaż powiat Polickilokale użytkowe na wynajem gmina Żmigródlokale użytkowe na wynajem gmina Chodówmieszkania na sprzedaż w Wągnikidomy na wynajem w Kałuszyniemieszkania na sprzedaż w Krzewinie

Deweloperzy

);