Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jakich mieszkań szukają klienci na rynku nieruchomości? Analiza

Jakich mieszkań szukają klienci na rynku nieruchomości? Analiza

W ostatnich miesiącach odnotowuje się stabilną sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych.

W ostatnich miesiącach odnotowuje się stabilną sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Świadczą o tym niewielkie wahania cen mieszkań oraz utrzymujący się poziom popytu. O powrocie koniunktury na rynku szczególnie mogą mówić deweloperzy, którzy odbudowują wciąż podaż po trwającym okresie stagnacji. Na większą przewidywalność rynku mieszkaniowego wpływa również sytuacja na rynku kredytowym.


W obecnej chwili klienci mogą liczyć na nisko oprocentowane kredyty, przy stosunkowo atrakcyjnym poziomie marż. Zrównoważenie rynku wynika także z urealnienia cen oraz lepszego dopasowania oferty do wymagań rynkowych. W tym przypadku, w znacznie lepszej sytuacji znajdują się jednak klienci poszukujący nieruchomości na rynku pierwotnym. Firmy deweloperskie wnikliwie analizują preferencje nabywców pod kątem możliwości finansowych potencjalnych klientów oraz ich wymagań dotyczących powierzchni, funkcjonalności, usytuowania lokalu w budynku, lokalizacji nieruchomości, preferowanego otoczenia etc. Poprawnie wykonana analiza preferencji rynkowych stanowi solidną podstawę dla firmy, do tworzenia realnych prognoz sprzedażowych. W obecnej sytuacji klienci na rynku pierwotnym szukają mieszkań o niewielkim metrażu i atrakcyjnym układzie funkcjonalnym. Coraz większą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe, które jednak ze względu na „obniżony” metraż mogą znaleźć się w zasięgu potencjalnego nabywcy. W poprzednich latach mieszkania trzypokojowe cechowały się metrażem w granicach 60-70 mkw. Obecnie na rynku nowych mieszkań coraz częściej można znaleźć lokale z tego segmentu, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 60 mkw. Do niedawna taki metraż był głównie domeną lokali dwupokojowych.


Preferencje na rynku mieszkań mają ścisły związek z wiekiem klientów. Należy przy tym podkreślić, że większość osób poszukujących mieszkań to osoby w wieku od 25 do 35 roku życia. Młodzi ludzie szukają w większości mieszkań 2-3 pokojowych, które posiadają salon z aneksem kuchennym. Ich motywacją jest zwykle chęć zakończenia etapu wynajmowania. W przypadku starszych klientów motywacje zakupowe są inne, starsi preferują również inne rozwiązania funkcjonalne np. osobną kuchnią, co wiąże się z domeną nieruchomości, które były użytkowane przez nich do tej pory. Wysokość kwoty, jaką kupujący są w stanie przeznaczyć na cel mieszkaniowy, ściśle zależy od miasta. Uśredniona wysokość ceny metra kwadratowego dla klientów funkcjonujących w realiach największych polskich aglomeracji miejskich wynosi ok. 5-6 tys. zł/mkw. Analiza preferencji cenowych klientów z tych regionów. pokazuje, że największym zainteresowaniem cieszą się lokale tańsze, do 300 tys. zł, o powierzchni ok. 40-60 mkw. W przypadku większych miast tego typu lokale można znaleźć głównie poza centrum. Nie jest to bariera dla klienta przy podejmowaniu decyzji, jeżeli zdecyduje się na zakup nieruchomości dobrze skomunikowanej z pozostałą częścią miasta. Liczne przystanki komunikacji masowej oraz drożne arterie drogowe mogą spowodować, że nawet oddalona od centrum lokalizacja będzie cieszyła się sporym zainteresowaniem klientów.


Oprócz dostępności komunikacyjnej bardzo istotne znaczenie ma również sąsiedztwo nieruchomości. Klienci poszukują nieruchomości, w pobliżu których znajdują się tereny zielone, parki, place zabaw, obiekty użyteczności publicznej. Istotne jest również niskie natężenie hałasu w pobliżu inwestycji. Obserwując stan ofert z rynku wtórnego dla nieruchomości mieszkaniowych z największych polskich miast, można zauważyć spore urealnienie cen, które nastąpiło w ostatnim czasie. W porównaniu z latami 2005-2010, zdecydowanie obniżył się odsetek ofert o przeszacowanych cenach na etapie oferty. Szacuje się, że średnia różnica pomiędzy ceną ofertową a ostateczną ceną transakcyjną oscyluje na poziomie ok. 5 proc. Prognozy dotyczące rynku nieruchomości mówią o utrzymującej się stabilności cenowej. Oznacza to, że klienci nie powinni się obawiać nagłych wzrostów cen, co wiążę się również z większym spokojem na etapie poszukiwana nieruchomości.

Źródło: KRN.pl | 2015-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażmieszkania do kupieniadomy do kupieniadomy na wynajem powiat Kołobrzeskilokale użytkowe na wynajem powiat Sieradzkidomy na wynajem gmina Stryszawadomy na wynajem gmina Mucharzmieszkania na wynajem w Domaniewiedomy na sprzedaż w Nowym Kamieniumieszkania na sprzedaż w Werejcach

Deweloperzy

);