Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:   

Marmur bez skazy

Marmur to jeden z najszlachetniejszy kamieni. A zarazem szansa na stosunkowo prostą przemianę naszego domu (albo biura) w pałac. Bo komu nie marzy się stąpanie po marmurach? Jednak trzeba pamiętać, że jest to kamień bardzo wrażliwy.

Marmury występują w wielu barwach i odcieniach, w zależności od domieszek rozmaitych substancji. Mogą być białe, żółte, szare, różowe, czerwone, brązowe, zielone i czarne. Ten miękki kamień łatwo daje się ciąć i polerować. Pochodną marmuru jest konglomerat marmurowy, zwany aglomarmurem. Ten sztuczny kamień powstaje z przeróbki pokruszonych i zmielonych skał marmurowych. Aglomarmur ani wyglądem, ani właściwościami niemal nie ustępuje marmurowi naturalnemu, jest natomiast znacznie od niego tańszy.

Wadą marmuru – o ile w przypadku tak szlachetnego tworzywa można mówić o wadach, dla arystokracji bowiem właściwsze byłoby pojęcie „kaprys” – jest jego duża nasiąkliwość, mogąca prowadzić do przebarwień. Problem ten dotyka zresztą nie tylko marmurów. Obecnie na rynku znajdziemy wiele atrakcyjnych płytek podłogowych z takich materiałów, jak granit czy gres. Ich ceny są dość umiarkowane, stanowią więc atrakcyjną ofertę, o ile pamięta się o niebezpieczeństwie owych przebarwień. Te zaś powstają przede wszystkim na skutek zastosowania nieodpowiedniej zaprawy klejącej. Nieodpowiedniej, bo opartej na szarym cemencie. Ta barwa jest zbyt intensywna i szczególnie w przypadku jaśniejszych płytek boleśnie rzuca się w oczy.

Jak tego uniknąć? Najlepszym rozwiązaniem będzie zaprawa klejąca do płytek, przygotowana na bazie białego cementu, np. Atlas Karo. Nadaje się ona do przyklejania płytek z kamienia, np. marmurów naturalnych i syntetycznych (powstałych z połączenia mączki marmurowej i żywic) oraz płytek z innych materiałów nasiąkliwych. Dzięki zwiększonej elastyczności i przyczepności nadaje się do przyklejania płytek zarówno na tarasach i balkonach, jak i na podłożach w systemie ogrzewania podłogowego. Jeśli wykorzystujemy ją do przyklejania płyt dużego formatu, szczególną uwagę trzeba zwrócić na całkowite wypełnienie klejem przestrzeni pomiędzy podłożem a płytkami. Tu szczególnie nie powinno być pustych miejsc. Jeśli podłoże jest bardzo chłonne, należy je zagruntować emulsją Atlas Uni-Grunt. Maksymalna grubość warstwy zaprawy klejącej wynieść powinna 5 mm, minimalna 2 mm. Płytkę z marmuru dociskamy do podłoża, a następnie dobijamy przy pomocy gumowego młotka. Czas na skorygowanie jej położenia wynosi około 10 minut od przyklejenia. I tu – uwaga! – nie wpadajmy w panikę, jeżeli przebarwienia mimo wszystko wystąpią. Znikną one po mniej więcej 7 dniach, gdy zaprawa klejąca całkiem wyschnie.

Autor: Piotr Idzikowski, Grupa Atlas
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 17/2007,  2007.08.28
Komentarz:
WYŚLIJ
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Bezpieczeństwo inwestycji z deweloperem
Artykuł
Bezpieczeństwo inwestycji z deweloperem