Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mieszkanie dla studenta – wynająć czy kupić?

Mieszkanie dla studenta – wynająć czy kupić?

Z perspektywy rodziców alternatywą dla wynajmu drogiego, ale niekoniecznie dobrze utrzymanego mieszkania dla studenta, jest zakup nieruchomości.

Na koszty studiowania w Polsce składa się szereg opłat, które muszą ponosić studenci (a najczęściej ich rodzice), mimo że bezpłatną naukę na uczelniach publicznych gwarantuje im art. 70 ust. 2 Konstytucji RP. Oprócz drobnych usług, takich jak wydanie legitymacji, dyplomu czy odpisu dokumentów w języku obcym, w studenckim budżecie powinno znaleźć się miejsce na wydatki obejmujące zakwaterowanie – to problematyczna kwestia, która nierzadko przeraża zarówno młodych ludzi rozpoczynających kolejny etap swojego życia, jak i rodziców, którzy nadal czują się odpowiedzialni za zapewnienie swoim dzieciom bezpiecznych i komfortowych warunków zamieszkania.

Coraz popularniejszą formą zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w okresie studiów jest wynajem mieszkania lub pokoju od prywatnego właściciela. Z tego względu jesienią oblężenie przeżywają rynki wynajmu w największych ośrodkach akademickich, przede wszystkim w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Trójmieście. Na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez Millward Brown w 2013 r. należy stwierdzić, że 2 lata temu nawet osoby mieszkające w akademikach potrzebowały minimum 1500 zł na zaspokojenie wszystkich potrzeb związanych z opuszczeniem rodzinnego domu i przeprowadzką do innego miasta. W czołówce lokalizacji, gdzie koszty zakwaterowania są najwyższe, od lat znajdują się Warszawa i Kraków. Przykładowo, średni koszt wynajęcia 3-pokojowego lokalu w centrum Krakowa to ok. 1500 zł miesięcznie (dane portalu KRN.pl). Na tym jednak nie koniec, do tej kwoty należy bowiem doliczyć jeszcze opłaty eksploatacyjne i czynsz dla administracji. W lepszej sytuacji będą młodzi ludzie kontynuujący swoją edukację w Poznaniu lub Trójmieście. Stawki wynajmu kształtują się w tych miastach na zdecydowanie niższym poziomie. Zakładając, że większość studentów uczelni publicznych potrzebuje mieszkania lub będzie go potrzebować w przyszłości, na rynku nieruchomości wyodrębniła się osobna grupa potencjalnych najemców licząca ponad 800 tys. osób.

Nie tylko wynajem

Oferty mieszkań w tzw. standardzie studenckim coraz częściej budzą skojarzenia z absolutnym minimum w niemal każdym aspekcie: liczbie mebli, sprzętów, instalacji. Na fali negatywnych opinii na temat stanu technicznego mieszkań wynajmowanych studentom, na rynek nieruchomości „wypłynęły” alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest Fundusz Mieszkań na Wynajem, który oferuje najemcom nowo wybudowane, w pełni umeblowane (standard w najnowszej ofercie Funduszu) mieszkania po konkurencyjnych stawkach czynszu. O tym, w jak dużym stopniu Fundusz okaże się atrakcyjny dla studentów, na razie można prowadzić jedynie teoretyczne rozważania. Spółka BGK Nieruchomości zainwestowała póki co w zbyt małą liczbę budynków, by stworzyć kontekst dyskusji o realnym wsparciu zaplecza lokalowego największych ośrodków akademickich w Polsce.

Z perspektywy rodziców rzeczywistą alternatywą dla wynajmu drogiego, ale niekoniecznie dobrze utrzymanego mieszkania w sąsiedztwie uczelni, jest zakup nieruchomości od dewelopera. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom specyficznej grupy lokatorów tworzonej przez dwudziestolatków, deweloperzy realizują mieszkania kompaktowe i mini apartamenty, czyli lokale o mocno ograniczonym metrażu, ale z założenia również funkcjonalne i nowoczesne, dostosowane do potrzeb młodych ludzi (wyposażone m.in. w szybki internet, telewizję cyfrową, klimatyzację, a nawet dostęp do podziemnej pralni). Warto przypomnieć, że pierwszą tego rodzaju inwestycję w Polsce zaprojektował jeden z wrocławskich deweloperów. W dawnym Hotelu Asystenta położonym u zbiegu Placu Grunwaldzkiego i ul. Ludwika Pasteura inwestor zaplanował 170 mieszkań o powierzchni od 11 do 27 mkw.

Przedsiębiorczy rodzice często traktują zakup mieszkania dla dziecka jako długoterminową inwestycję, która może zwrócić się w przyszłości. W takich przypadkach największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 2-pokojowe i większe. Pozostałe pokoje można przeznaczyć pod wynajem, a tym samym zapewnić sobie regularne wpływy na poczet rat kredytu hipotecznego, bądź zagwarantować przyszłemu studentowi nie tylko zakwaterowanie, ale także fundusze na codzienne wydatki.

Formalności

Po dokonaniu wyboru odpowiedniej oferty, na pierwszy plan wysuwają się aspekty prawne transakcji i formalnego przekazania nieruchomości dziecku. Najkorzystniejszym i najpopularniejszym wariantem przy zakupie nieruchomości na potrzeby członka najbliższej rodziny jest darowizna. Forma ta znajduje zastosowanie zarówno w przypadku, jeśli dochodzi do przelania na konto dziecka środków pieniężnych na inwestycję, jak i przekazania już zakupionego mieszkania.

Dokonując aktu darowizny na rzecz najbliższych osób, nabywcy mogą skorzystać z nieograniczonego zwolnienia podatkowego. Podatek od darowizny nie będzie wymagany pod warunkiem, że zainteresowane strony zgłoszą ten fakt do Urzędu Skarbowego przed upływem 6 miesięcy od przekazania gotówki lub aktu własności nieruchomości. Co istotne, środki pieniężne należy przelać bezpośrednio na konto dziecka, by transakcja została zarejestrowana przez bank. Odpowiednio udokumentowana wpłata bankowa zabezpieczy odbiorcę przed zarzutami ze strony Urzędu Skarbowego o nieujawnione źródło dochodów (obciążone 75-procentowym podatkiem).

Analogicznie będą rozpatrywane wpłaty przeznaczone na zakup mieszkania i dokonane w imieniu dziecka na konto dewelopera. Wówczas również obowiązują przepisy dotyczące zerowej grupy podatkowej, czyli rodziców i dzieci. Jeśli darowizna obejmuje przekazanie nieruchomości na własność, konieczne będzie sporządzenie aktu notarialnego. Bez obecności notariusza procedura zostanie uznana za nieważną.

 

 

Źródło: KRN.pl | 2015-10-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemhale i magazyny na sprzedażhale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Dzierżoniowskidomy na wynajem powiat Sokołowskidomy na sprzedaż gmina Głogów Małopolskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Rudkadomy na sprzedaż w Starej Wsidomy na wynajem w Miechowiedomy na sprzedaż w Szemplinie Wielkim

Deweloperzy

);