Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nadchodzą zmiany cen mieszkań z rynku wtórnego?

Nadchodzą zmiany cen mieszkań z rynku wtórnego?

Co wybrać? Mniejsze mieszkanie, świetnie skomunikowane z centrum? Czy może większe, w zacisznej okolicy, na obrzeżach miasta z dopłatą ze strony państwa.

Każdy, kto podjął wyzwanie szukania idealnego mieszkania lub domu na rynku wtórnym, zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężko znaleźć nieruchomość, która w pełni spełniałaby oczekiwania estetyczne. Byłaby dostosowana do preferencji naszych bliskich i jednocześnie wpasowywałaby się idealnie w nasze możliwości finansowe. Niestety coraz więcej osób stanie w przyszłym roku przed niełatwym dylematem: co wybrać? Mniejsze mieszkanie, świetnie skomunikowane z centrum? Czy może większe, w zacisznej okolicy, na obrzeżach miasta z dopłatą ze strony państwa. Aktualnie rynek wtórny stara się podjąć wyzwanie i konkurować z rynkiem deweloperskim niższymi cenami i często lepszą lokalizacją.

Kredyt hipoteczne – najważniejsze zmiany na rynku


Sytuacja osób, które kupują nieruchomość, staje się z każdym rokiem niezwykle wymagająca, przede wszystkim od strony finansowania zakupu wymarzonego „M” przy pomocy kredytu hipotecznego.  W styczniu 2014 r. – przypomina Marta Górska, doradca finansowy DK Notus – weszła w życie nowa Rekomendacja S, która określa listę dobrych praktyk dla banków dotyczącą sprzedaży kredytów hipotecznych. Uregulowania znajdujące się w rekomendacji odnoszą się głównie do wewnętrznych procedur bankowych. Najnowsze zmiany procedur dotknęły w ostatnim czasie głównie osoby zarabiające w walucie obcej, gdyż od 1 lipca 2014 r. dla tej grupy kredytobiorców istnieje jedynie możliwość zaciągnięcia kredytu w walucie, w której osiągają oni dochód.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia wymaganego przez banki wkładu własnego. Od stycznia 2015 r. te instytucje finansowe będą wymagały, aby kupujący posiadali co najmniej minimalny, 10-procentowy udział własnych środków, biorąc pod uwagę koszt całej inwestycji. Docelowo udział własnych środków ma wynosić 20 proc. ceny nieruchomości i z takim warunkiem stawianym przez banki spotkają się klienci przymierzający się do zakupu własnej nieruchomości w 2017 r. To oznacza, że klient kupujący nieruchomość za ok. 2 lata przy cenie transakcyjnej 200 tys. zł będzie musiał posiadać minimalnie 40 tys. zł w gotówce, nie licząc kosztów okołokredytowych.

Czy tego chcemy, czy nie, głównym czynnikiem zakupowym jest cena. Ona w głównej mierze determinuje sposób postrzegania pozostałych cech nieruchomości takich jak: lokalizacja, położenie, standard, metraż, wyposażenie itd. Kupujący często stoją przed powtarzającym się dylematem. Kupić mieszkanie lepiej urządzone, może trochę mniejsze, a drogie czy duże, w średnim standardzie, lecz tanie? – mówi Łukasz Kruszewski, dyrektor ds. marketingu freedom nieruchomości.

Młodzi mają szansę zamieszkać na swoim


Pomocą dla osób w wieku do 35 lat w nabyciu pierwszego, nowego mieszkania jest rządowy program „Mieszkanie dla Młodych" („MdM"). W swoich założeniach miał przede wszystkim na celu udzielenie (ze środków budżetu państwa) dofinansowania wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu.

Program „MdM” ruszył 1 stycznia 2014 r., a wnioski będzie można składać do końca września 2018 r. Na każdy rok przewidziane są z góry określone środki, jakie mogą być w ramach „MdM” wypłacone – podkreśla Marta Górska, doradca finansowy DK Notus Rządowy program w obecnej formie wyklucza udział rynku wtórnego oraz zdecydowanie nie dopasowuje maksymalnych limitów cen nieruchomości przyjętych w programie do aktualnej sytuacji na rynku. Doprowadza to do sytuacji, w której na rynku pierwotnym uwagę nabywców przyciągają oferty często mało atrakcyjne, w gorszych lokalizacjach. Taki wniosek potwierdzają dane przedstawione w raporcie NBP, dotyczącym sytuacji na rynkach nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce.

Niemniej jednak, dla wielu młodych osób czy rodzin program ten, w kilkuletniej perspektywie, może stać się jedyną szansą na wygenerowanie w ich domowym budżecie kwoty, stanowiącej niezbędny, wymagany przez bankicoraz większy wkład własny – twierdzi Łukasz Kruszewski z freedom nieruchomości.

Konsument na rynku mieszkaniowym

W opinii NBP zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się często z kompromisem kupujących, którzy muszą zaakceptować często gorszy stan techniczny tych nieruchomości. Między innymi z tego powodu rynek wtórny w kolejnych latach jeszcze silniej będzie reagował na zmiany, które wraz z programem „MdM” objęły jedynie rynek pierwotny. Można zaryzykować stwierdzenie, że nastroje do obniżania ceny na rynku wtórnym, pomimo niewielkiej popularności programu „MdM” w pierwszym roku jego funkcjonowania, zaobserwujemy jeszcze wyraźniej w nadchodzącym roku. Wymagane 10 proc. wkładu własnego (od roku 2015 przez banki zgodnie z rekomendacją „S”) z pewnością każe sprzedającym na rynku wtórnym realniej spojrzeć na wartość ich nieruchomości, która jak pokazują preferencje nabywców, musi uwzględniać również stan techniczny budynku, jakość wykończenia oraz dostępność komunikacyjną z pozostałymi częściami miasta – podsumowuje Marta Górska, doradca finansowy DK Notus.

Źródło: freedom nieruchomości | 2014-11-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędomy do kupienialokale użytkowe na wynajemmieszkania na wynajem powiat Nowosolskimieszkania na sprzedaż powiat M. Mysłowicemieszkania na sprzedaż gmina Dzierzkowicedomy na sprzedaż gmina M. Skierniewicemieszkania na wynajem w Olędachmieszkania na wynajem w Górnejdomy na sprzedaż w Majdanie Borowskim

Deweloperzy

);