Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Pośrednicy nieruchomości pomogą studentom

Pośrednicy nieruchomości pomogą studentom

Rozpoczęła się akcja Bezpieczny Najem, biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami biorące udział w kampanii pomogą żakom znaleźć mieszkanie.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości rozpoczęła ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM. W sierpniu i we wrześniu biorące udział w kampanii biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami pomogą żakom znaleźć mieszkanie i bezpiecznie przejść przez konieczne do zakończenia transakcji procedury. Tegoroczna kampania jest szczególnie istotna, bo odbywa się po raz pierwszy po rządowej deregulacji zawodu pośrednika.

Z pośrednikiem pewniej

Kampania prowadzona we współpracy z regionalnymi stowarzyszeniami pośredników w obrocie nieruchomościami zrzeszonymi w PFRN skierowana jest do studentów, którzy – począwszy od połowy sierpnia – rozpoczynają intensywne poszukiwania mieszkań do wynajmu. W tym czasie żacy są też szczególnie narażeni na nieuczciwe procedery. Ogłoszeniodawcy, zamieszczający anonse typu „Tanie mieszkanie do najmu”, oferują często listę adresów w zamian za opłatę w wysokości 300-500 zł. Pieniądze pobierane są z góry, usługa zaś sprowadza się jedynie do przekazania najczęściej nieaktualnych już adresów, a nie faktycznego doprowadzenia do transakcji – zwraca uwagę Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Dlatego też żacy mogą liczyć na wsparcie pośredników, którzy w ofercie posiadają mieszkania przeznaczone do wynajmu przez studentów, a także zajmą się kompleksową obsługą transakcji: od znalezienia odpowiedniego lokum po sporządzenie umowy najmu. Lista biur z całej Polski, które uczestniczą w kampanii, jest dostępna od 1 sierpnia na stronie internetowej PFRN (www.pfrn.pl). Pośrednik pomoże wybrać najlepszą lokalizację, sprawdzi tytuł prawny do lokalu, przygotuje inwentaryzację mieszkania, pomoże w ustaleniu warunków najmu, a także doradzi przy wyborze odpowiedniej umowy dostosowanej do indywidualnej sytuacji najemcy. Część osób szukających mieszkań to młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do dużych miast na studia i nie znają panujących w nich realiów. Chcąc czuć się bezpiecznie, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów – sugeruje Leszek A. Hardek.

Krajobraz po deregulacji

Tegoroczna kampania po raz pierwszy jest realizowana w warunkach deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Z badań przeprowadzonych przez PFRN wspólnie z serwisem Domy.pl wynika, że 57 proc. Polaków po deregulacji rynku obawia się wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządców. Obawy te potwierdzają pośrednicy. Zapytani przez Federację o ocenę sytuacji na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 r. potwierdzają, że obecnie dochodzi do wzrostu nieuczciwych praktyk. 55 proc. ankietowanych zauważyło, że nieetyczne i nieprofesjonalne zachowania zdarzają się częściej. W świetle tych badań kampania BEZPIECZNY NAJEM nabiera szczególnego znaczenia – nie ma wątpliwości Leszek A. Hardek.

Równocześnie PFRN przypomina o internetowym Centralnym Rejestrze Pośredników
w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN. Każdy znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód, m.in. opis jej doświadczenia, wykształcenie i – co ważne – informację o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. W systemie widoczne są osoby, które posiadają licencję nadaną przez PFRN. Dotychczas uzyskało ją 4000 pośredników PFRN z całej Polski.

Pośrednik radzi, czyli na co trzeba zwrócić uwagę, wynajmując mieszkanie:

1. Przeprowadź analizę kosztów najmu

Do czynszu należy doliczyć opłaty za zużycie mediów (prąd, gaz, wodę i ogrzewanie). Jeśli w cenę nie jest wliczone ogrzewanie, zimą czeka nas większy rachunek za prąd lub gaz. Koszty można minimalizować, rozkładając je na większą liczbę wynajmujących. Im mniejszy lokal, tym cena jest też relatywnie wyższa. Najdroższe są kawalerki. Na cenę wpływ mają standard i wyposażenie mieszkania. Właściciel może też zażądać kaucji, zwrotnej po zakończeniu najmu, w wysokości najczęściej jednomiesięcznego czynszu.

2. Oceń lokalizację i standard okolicy
Ważna jest szybkość dotarcia do uczelni (w tym dostęp do komunikacji miejskiej), a także do biblioteki czy dworca PKP lub PKS. Liczy się też infrastruktura (np. odległość od sklepu, apteki, przychodni etc.). Mieszkania na obrzeżach są często tańsze, ale koszty i czas dojazdu mogą nie rekompensować różnicy w opłatach. Warto też zwrócić uwagę na tańsze mieszkania, które nie są położone przy głównym ciągu komunikacyjnym, ale np. w trzeciej lub czwartej linii zabudowy.

3. Sporządź umowę
Umowa powinna regulować wszystko, co jest związane z najmem (wysokość opłat, w tym kaucji, sposób rozliczania z wynajmującym, usuwanie usterek, okres zawarcia umowy etc.). Umowę powinno się zawrzeć bezwzględnie, nawet jeżeli wynajmujemy tylko pokój. Przed podpisaniem umowy nie powinno się dokonywać żadnych opłat, a jeżeli właściciel wymaga zaliczki w zamian za rezerwację najpierw zobaczmy mieszkanie. Umowie powinien towarzyszyć protokół zdawczo-odbiorczy zawierający wszystkie elementy znajdujące się w mieszkaniu (stan podłóg, ścian, opis sprzętów AGD i RTV, mebli oraz liczników).
Źródło: PFRN.pl | 2014-08-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianędziałki na sprzedażkamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Rawskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kolbuszowskidomy na sprzedaż gmina Korzennamieszkania na sprzedaż gmina Damasławekdomy na wynajem w Czerkiesymieszkania na wynajem w Gęsówcemieszkania na sprzedaż w Rabędach

Deweloperzy

);