Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Prawie 3 mln dorosłych Polaków nie ma własnego M

Prawie 3 mln dorosłych Polaków nie ma własnego M

Aż 44 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Przeszkodą w drodze do samodzielności są ceny, a nie brak pracy.

Aż 44 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami – wynika z danych Eurostatu. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie, który świadczy między innymi o dużym potencjalnym popycie na nieruchomości nad Wisłą.

Wyprowadzka od rodziców to symboliczny moment wejścia w dorosłe życie, w Polsce jest często związany z zakupem własnego mieszkania. Taki stan jest efektem niedostatecznego rozwoju rynku najmu. Zgodnie z najświeższymi danymi europejskiego urzędu statystycznego, jedynie 4 proc. Polaków realizuje swoje potrzeby mieszkaniowe na rynku najmu (dane za 2012 r.). Dla porównania, w Niemczech wskaźnik ten jest na poziomie ok. 40 proc., co z kolei ma pozytywny wpływ np. na poziom mobilności społeczeństwa.

Polacy mało samodzielni na tle Europy

W Polsce aż 2,8 mln osób w wieku od 25 do 34 lat (a więc teoretycznie już po studiach) wciąż mieszka z rodzicami. Oczywiście nie należy utożsamiać tego wyniku z niedoborami mieszkaniowymi. Najnowsze dane Eurostatu sugerują bowiem, że z rodzicami mieszka aż 44 proc. osób z wskazanej grupy wiekowej. Analogiczne szacunki rok temu dałyby wynik na poziomie 41 proc., co oznacza, że sytuacja na tej płaszczyźnie uległa nieznacznemu pogorszeniu. Dodatkowo okazuje się, że pod względem „samodzielności mieszkaniowej”, wypadamy słabo na tle Europy, gdzie z rodzicami mieszka średnio 27,5 proc. osób w wieku od 25 do 34 lat.

Wysoki wskaźnik dla Polski ma też jednak swoją dobrą stronę – w sprzyjających warunkach, do których można zaliczyć np.: spadek bezrobocia, wzrost zarobków, łatwy dostęp do finansowania czy przystępne ceny nieruchomości, może przerodzić się w popyt na mieszkania lub popyt na usługę najmu.

W bogatszych krajach łatwiej o własne „cztery kąty”

Zgodnie z danymi Eurostatu, najgorsza sytuacja pod względem samodzielności mieszkaniowej panuje w krajach nowej Unii. Z rodzicami mieszka tam 36,4 proc. osób w wieku 25-34 lat. Dla porównania w tzw. piętnastce krajów Unii Europejskiej jest to 23,6 proc. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii, w których z rodzicami mieszka poniżzej 5 proc. osób w wieku 25-34 lat. Rekordowo niskim wynikiem może pochwalić się Dania, gdzie z rodzicami mieszka zaledwie 12,3 tys. osób, czyli 1,9 proc., w badanej grupie wiekowej. Warto też zwrócić uwagę na przykład Islandii, gdzie z racji niewielkiej liczby ludności problem mieszkania z rodzicami dotyczy tylko 5,4 tys. dorosłych obywateli.

Zgoła odmienna sytuacja ma miejsce w Chorwacji. W kraju tym 68 proc. osób w wieku 25-34 lat mieszka z rodzicami. Problem ten dotyczy więc 417 tys. osób. Poszukując wytłumaczenia takiej sytuacji, warto podkreślić, że w tym wypadku tylko częściowo można ją tłumaczyć tradycją czy przyzwyczajeniami. W większej mierze jest to kwestia wysokiej ceny jaką trzeba zapłacić za usamodzielnienie się. Ponadto do krajów, w których ponad połowa osób dorosłych mieszka z rodzicami zalicza się: Grecję, Słowację, Maltę i Bułgarię.

Przeszkodą w drodze do samodzielności są ceny, a nie brak pracy

Co ciekawe, dane Eurostatu pokazują, że wbrew pozorom w usamodzielnianiu się młodym Europejczykom nie przeszkadza przede wszystkim brak pracy. W całej Unii prawie dwie na trzy osoby mieszkające z rodzicami są zatrudnione w pełnym wymiarze, a kolejne kilka procent pracuje dorywczo. Sytuacja jest nawet lepsza w krajach tzw. nowej Unii, gdzie odsetek ten jest wyższy (69,7 proc.). Jeżeli chodzi o Polskę, to dane Eurostatu pokazują, że 68,9 proc. dorosłych mieszkających z rodzicami ma pracę na cały etat, a kolejne 4,1 proc. pracuje dorywczo. Na drodze do pełnego usamodzielnienia się osób młodych, stają więc głównie: ograniczenia w dostępie do finansowania bankowego w związku z niższymi zarobkami i wysokie ceny najmu oraz zakupu nieruchomości.

Źródło: Lion’s Bank | 2013-10-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Grójeckimieszkania na wynajem powiat Oleskidomy na sprzedaż gmina Srokowomieszkania na wynajem gmina Garwolindomy na sprzedaż w Kosiniemieszkania na wynajem w Kęsy-Wypychachdomy na sprzedaż w Konarach

Deweloperzy

);