Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

To, co najlepsze w Małopolsce

To, co najlepsze w Małopolsce

Zarząd Województwa Małopolskiego po raz siódmy oficjalnie zaprezentował laureatów Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza.

Zarząd Województwa Małopolskiego po raz siódmy oficjalnie zaprezentował laureatów Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Konkurs zwraca uwagę na najlepsze projekty wpisane w przestrzeń architektoniczną i krajobraz kulturowy Małopolski. Ze szczególnym zainteresowaniem przygląda się realizacjom zestawiającym nowatorskie przedstawienie formy budynku i rozwiązania estetyczne czerpiące z tradycji i walorów przyrodniczych – wyróżniających województwo małopolskie na tle innych regionów kraju. Z nazwiskiem Stanisława Witkiewicza łączy się odrębny, tzw. narodowy, styl architektoniczny nawiązujący do sztuki ludowej i góralszczyzny, którą artysta uznawał za podstawowy składnik polskiej kultury i tożsamości. Od 14 lat eksperci szukają śladów idei Witkiewicza we współczesnych projektach. Ugruntowana pozycja Nagrody im. Stanisława Witkiewicza w branży potwierdza, że złożoność architektury jako dziedziny sztuki to wciąż otwarta droga między starym a nowym.

W tegorocznej edycji konkursu, która poprzedza 100. rocznicę śmierci artysty, komisja konkursowa oceniła największą do tej pory liczbę realizacji. W trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, architektura sakralna, zgłoszono 30 obiektów. Wśród najważniejszych postulatów Stanisława Witkiewicza wymienić należy indywidualizm i oryginalny zamysł twórczy, w następnej kolejności docenianie charakteru otoczenia, w którym powstaje dany obiekt. Te trzy założenia znajdują odzwierciedlenie w nagrodzonych realizacjach architektonicznych.

 

Na liście najważniejszych według sądu konkursowego obiektów wybudowanych w ciągu ostatnich dwóch lat na obszarze województwa małopolskiego widnieją zarówno budynki, które już na etapie ogłoszenia planów inwestycyjnych cieszyły się dużym zainteresowaniem opinii publicznej i środowiska architektów, jak i te, dla których udział w konkursie stanowi okazję do zaprezentowania się szerszemu gronu odbiorców i narzędzie promocji. Do pierwszej grupy należy przyporządkować wielokrotnie doceniany przez krytyków Małopolski Ogród Sztuki, znajdujący się przy ul. Rajskiej w Krakowie. Twórcy obiektu otrzymali nagrodę w kategorii architektura użyteczności publicznej. Projekt architektoniczny budynku przygotował zespół Krzysztof Ingarden & Jacek Ewý Architekci. Funkcję inwestora w przedsięwzięciu pełnił Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Małopolski Ogród Sztuki stanowi przykład nowoczesnego i funkcjonalnego budownictwa wkomponowanego w kontekst historycznej zabudowy ścisłego centrum miasta. Właśnie to umiejętne połączenie sprzeczności spowodowało, że obiekt wkrótce po uroczystym otwarciu stał się ważnym przystankiem na szlaku architektury Krakowa. Projekt doceniono – jak można przeczytać w uzasadnieniu sądu konkursowego – za niekonwencjonalne i oryginalne podejście do projektowania nowego obiektu w historycznym, śródmiejskim otoczeniu.

Przywołana wyżej inwestycja współdzieli tytuł laureata w swojej kategorii z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Pod względem architektonicznym obiekt zaprojektowany przez biuro DDJM cechuje się prostotą formy, dzięki czemu koresponduje z krajobrazem małopolskiej wsi i położonym w bezpośrednim sąsiedztwie nowego budynku odrestaurowanym szlacheckim dworkiem należącym do Krzysztofa Pendereckiego. Świadoma rezygnacja z niekonwencjonalnych rozwiązań formalnych, oszczędność w operowaniu środkami wyrazu oraz zastosowanie jedynie takich materiałów, jak drewno czy piaskowiec, pozwoliły zachować zasadę ładu przestrzennego i wydobyć z tego projektu wymiar lokalny, wyraźnie zaakcentowany także w całym dorobku patrona konkursu. Warto zwrócić uwagę, że u podstaw estetyki najważniejszego architekta Podhala tkwiło przekonanie, że architektura powinna wyrażać związek człowieka z miejscem. Podobne założenia przyjęli projektanci Europejskiego Centrum Muzyki. Zrealizowanie inwestycji poza terenami dużych miast, najbardziej oczywistymi dla tego rodzaju obiektów, nobilituje mniejsze miejscowości i wyznacza pozytywny kierunek w zagospodarowaniu przestrzennym Małopolski. Okazuje się bowiem, co podkreślali w równym stopniu twórcy obiektu i eksperci zasiadający w komisji konkursowej, że wartościowe realizacje architektoniczne coraz częściej powstają z myślą o społecznościach lokalnych i przyczyniają się do rozwoju regionu.

Organizatorzy konkursu poszukują nowej jakości także w architekturze mieszkaniowej. Nagrodę w tej kategorii przyznano ex aequo inwestycjom: Browar Lubicz (oddana do użytkowania w Krakowie) oraz budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Broniewskiego w Nowym Sączu. Pierwszy projekt przygotowała spółka Mofo Architekci MA. Inwestorem było przedsiębiorstwo Balmoral Properties 1 ED Polska 1. Browar Lubicz należy do tych inwestycji, które powstały w wyniku adaptacji architektury przemysłowej na potrzeby mieszkaniowe. Eksperci oceniający budynek zwrócili uwagę na pozytywny wpływ tego rodzaju przedsięwzięć na kształtowanie poczucia przynależności mieszkańców do przestrzeni kulturowej, w której żyją. Proces rewitalizacji pozwolił ożywić zdegradowane tereny publiczne tej części miasta i wykorzystać historyczną zabudowę do stworzenia nowego obiektu o charakterze użytkowym. Komisja konkursowa w uzasadnieniu swojej decyzji doceniła ponadto staranność, z jaką autorzy projektu potraktowali detale architektoniczne, a także spójność całej koncepcji z ideą Nagrody im. Stanisława Witkiewicza.

Kolejny nagrodzony projekt to obiekt mieszkalno-usługowy przy ul. Broniewskiego 28 w Nowym Sączu, sfinansowany przez Auto-Com s.c. Przygotowaniem koncepcji architektonicznej zajął się Jakub Potoczek. Co istotne, architekt postawił na prostotę i ograniczenie ilości oraz rodzajów materiałów wykorzystywanych do budowy. Atutem tej inwestycji jest wyjątkowa czytelność, która stoi w opozycji do projektów mieszkaniowych koncentrujących się na bogatej ornamentyce, zapominając przy tym często o podstawowym przeznaczeniu obiektu. Projekt i realizacja stanowią przykład właściwego kierunku poszukiwań sposobu projektowania budynków mieszkalnych i rozstrzygnięć estetyczno-formalnych w miejscach zdegradowanych uniformizmem modernistycznej architektury lat 60. XX wieku, stanowiącej bezpośredni kontekst miejsca lokalizacji nowego budynku – czytamy w interpretacji kapituły konkursu.

Mimo dużego zainteresowania architektów Nagrodą im. Stanisława Witkiewicza trudno o przykłady architektury sakralnej, które mogłyby otrzymać to prestiżowe wyróżnienie. Ostateczny werdykt sądu konkursowego nie uwzględnia w związku z tym tej kategorii. Listę laureatów uzupełniono za to o kilka wyróżnień, w tym dla takich realizacji jak Centrum Komputerowe AGH przy ul. Nawojki w Krakowie, Plac Targowy przy ul. Władysława Orkana w Mszanie Dolnej, sala gimnastyczna wybudowana w miejscowości Łabowa oraz Punkt Informacji Turystycznej zrealizowany przez gminę Krynica-Zdrój. W przypadku inwestycji krakowskiej uczelni uwagę ekspertów przyciągnęła przede wszystkim elegancka bryła wskazująca na powagę instytucji.Źródło: KRN.pl | 2014-07-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęhale i magazyny do kupieniagaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Sławieńskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Gdyniadomy na wynajem gmina Czudecmieszkania na sprzedaż gmina Zarzeczedomy na wynajem w Garwoledomy na wynajem w Rysiachmieszkania na wynajem w Starej Kaletce

Deweloperzy

);