Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wiarygodność pośrednika i zarządcy po deregulacji

Wiarygodność pośrednika i zarządcy po deregulacji

Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchamia ogólnopolski rejestr potwierdzający kwalifikacje osób pracujących w branży.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchamia ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców nieruchomości, który jest elementem systemu potwierdzania kwalifikacji i kompetencji osób świadczących usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Przedsięwzięcie ma na celu przede wszystkim zapewnienie klientom rzetelnej informacji na temat osób wykonujących zawody związane z rynkiem nieruchomości.

Po 15 latach funkcjonowania przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, które regulowały dostęp do zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, następuje całkowita deregulacja znosząca wymogi dotyczące wykonywania zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. A to za sprawą ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Rządowa deregulacja likwiduje również zasady świadczenia usług pośrednictwa i zarządzania.

Tak więc, od 1 stycznia 2014 r. nie będą obowiązywać żadne wymogi zarówno w zakresie niekaralności, wykształcenia, jak i kwalifikacji dla osób, które będą świadczyć usługi pośrednictwa i zarządzania nieruchomościami. Jedynie na przedsiębiorcy ma ciążyć obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Przy czym ustawodawca nie przewidział żadnych restrykcji za brak takowego ubezpieczenia.

Klient na pierwszym miejscu

Dlatego też, wychodząc naprzeciw potrzebie bezpieczeństwa klientów korzystających z usług pośredników i zarządców nieruchomości, oraz wzorując się na najlepszych europejskich rozwiązaniach, Polska Federacja Rynku Nieruchomości uruchamia ogólnopolski rejestr, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o pośrednikach i zarządcach świadczących usługi na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 r. Dotychczas prowadzony państwowy rejestr osób z licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości zostanie zamknięty 31 grudnia 2013 r.

W ramach uruchamianego przedsięwzięcia PFRN będzie nadawać licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami PFRN oraz licencję Zarządcy Nieruchomości PFRN, w celu potwierdzenia posiadania kwalifikacji zawodowych przez osoby, które wykonują lub będą wykonywać czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami. Licencję otrzyma każdy, kto spełni warunki wyznaczone w regulaminie nadawania licencji PFRN.

PFRN będzie prowadzić internetowy, ogólnodostępny rejestr osób posiadających licencje nadane przez PFRN. Rejestr będzie zawierał szczegółowe informacje o pośredniku lub zarządcy nieruchomości m.in. dane osobowe, kontakt, zdjęcie, opis jego doświadczenia, wykształcenie. Co ważne, pośrednik i zarządca nieruchomości będą musieli podać w rejestrze informacje o posiadanym ubezpieczeniu tj. nazwę ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną. Dane te będą szczególnie istotne dla określenia ich wiarygodności. Zgodnie z założeniami ustawodawców, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma zabezpieczać interesy klientów korzystających z usług pośredników lub zarządców nieruchomości. Niestety pośpiech oraz zupełne lekceważenie opinii środowiska przy tworzeniu zapisów ustawy deregulacyjnej spowodowały, że brakuje przepisów, które określałyby restrykcje za brak takowego ubezpieczenia. W praktyce może okazać się, że wiele biur nieruchomości nie wykupi stosownej polisy po 1 stycznia 2014 r. PFRN uznała, że informacja o ubezpieczeniu będzie jedną z kluczowych i wymaganych informacji, które należy podać przy wypełnianiu zgłoszenia do uzyskania licencji PFRN. W tym miejscu należy nadmienić, że prowadzony do końca 2013 r. przez ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego rejestr pośredników i zarządców nieruchomości zawierał tylko podstawowe dane osoby posiadającej licencję zawodową. Nie spełniał zatem istotnej roli z punktu widzenia konsumentów poszukujących rzetelnych informacji o osobie, której zlecają wykonanie usługi.

Od stycznia 2014 r. z obrotu prawnego znikną również standardy zawodowe pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości, a więc norma określająca m.in. zasady współpracy z klientem, zakres czynności, rolę pośrednika i zarządcy oraz regulacje zabezpieczające przede wszystkim interesy klienta. PFRN wprowadza Kodeks etyki pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Zapisy bazują na Europejskim Kodeksie Etyki zawodowej specjalistów rynku nieruchomości, przyjętym przez CEPI (Europejską Radę Nieruchomości). Przygotowany przez PFRN kodeks definiuje zawody pośrednika i zarządcy nieruchomości, określa zakres czynności zawodowych oraz formułuje relacje z klientami. Każda osoba, która będzie chciała uzyskać licencję PFRN, musi przyjąć na siebie zobowiązanie przestrzegania zapisów powyższego kodeksu.

Kto będzie mógł otrzymać licencję pośrednika i zarządcy PFRN?

System nadawania licencji jest dobrowolny. Aby otrzymać licencję PFRN, trzeba mieć co najmniej wykształcenie średnie. Osobom, które posiadają państwową licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości, licencja PFRN będzie nadawana z takim samym numerem, jaki obecnie posiadają. Wystarczy, że wyrażą wolę uzyskania licencji PFRN oraz zaakceptują przepisy regulaminu i kodeksu etyki. Osobom wchodzącym do zawodu, licencja PFRN zostanie nadana po ukończeniu kursu pośrednika lub zarządcy nieruchomości i po zdaniu egzaminu kończącego szkolenie.
Przygotowany przez PFRN kurs będą organizowały lokalne Stowarzyszenia. Program kursu został oparty o profile kompetencyjne pośrednika i zarządcy nieruchomości przygotowane przez CEPI. Każdy uczestnik otrzyma praktyczną wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu. Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów oraz ćwiczeń. Każdy moduł kursu określa umiejętności, jakie uzyska uczestnik. Będziemy wskazywać również na przepisy prawne, których znajomość ułatwi pracę na rynku nieruchomości, a także polecimy fachową literaturę - mówi Leszek A. Hardek, Prezydent PFRN.

Dodatkowo dla osób, które ukończyły studia podyplomowe z zakresu gospodarki nieruchomościami lub odbyły już praktykę zawodową według aktualnie obowiązujących przepisów, PFRN przewidziała skróconą ścieżkę umożliwiającą zdobycie licencji PFRN.

Czy nowe regulacje są potrzebne?

W październiku br. portal Domy.pl przeprowadził ankietę wśród pośredników w obrocie nieruchomościami i asystentów pośredników, w której zapytał, czy istnieje potrzeba wprowadzenia nowych zasad certyfikowania pośredników w obrocie nieruchomościami po 1 stycznia 2014 r. W badaniu wzięło udział 3450 osób (w tym 2930 pośredników, 520 asystentów). Tylko 9 proc. spośród badanych nie widzi takiej potrzeby. 67 proc. uznaje, że wprowadzenie nowych regulacji dla zawodu jest konieczne. Zdaniem PFRN, to dobry sygnał, że pośrednicy chcą dobrowolnie poddać się systemowi licencjonowania oraz przestrzegać zasad z niego wynikających.

W ocenie Andrzeja Malinowskiego, Prezydenta Pracodawców RP tworzony przez PFRN system nadawania licencji to gwarancja dochowania najwyższych standardów proklienckich.

Leszek A. Hardek, Prezydent PFRN uważa, że rolą organizacji zawodowych jest ugruntowanie ponad 15-letniego doświadczenia i dorobku w zakresie regulacji zawodów rynku nieruchomości. Należy wziąć pod uwagę, że klienci mają coraz większą świadomość swoich praw dotyczących świadczonej usługi. Wiedzą, że pośrednik czy zarządca powinien posiadać licencję oraz ubezpieczenie. Nie chcemy stracić tego, co zostało zbudowane na przestrzeni lat. Wprowadzamy wiele nowych elementów, które w naszej ocenie będą lepiej funkcjonować w przygotowanym systemie, choćby odnawianie licencji. Do tej pory licencje były nadawane bezterminowo, co powodowało, że w rejestrze figurowało wiele osób, które nie wykonywały zawodu. Nam zależy przede wszystkim na tych, którzy faktycznie pracują w zawodzie i będą do nas zgłaszać się po odnowienie licencji, żeby być w rejestrze, z którego będą korzystali potencjalni klienci.

PFRN informuje, że trwają zaawansowane rozmowy z dwiema dużymi Federacjami zarządców nieruchomości, które chcą przyłączyć się do systemu nadawania licencji przygotowanego przez PFRN.

Uruchomienie systemu nadawania licencji PFRN przewidziane jest na II połowę grudnia. Szczegóły zostaną podane na stronie PFRN www.pfrn.pl.

Źródło: PFRN | 2013-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniamieszkania na wynajemkamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat Kolbudydomy na sprzedaż powiat Oławskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Kondratowicedomy na wynajem gmina Przedeczmieszkania na wynajem w Kłoski-Świgoniemieszkania na wynajem w Kazimierzowiemieszkania na wynajem w Żerach Bystrych

Deweloperzy

);