Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Wybieramy nieruchomość

Wybieramy nieruchomość

Decyzja o zakupie mieszkania lub domu nie jest łatwa. Większość ludzi w Polsce dokonuje takiej transakcji raz, może kilka razy w życiu, często angażując kapitał gromadzony przez kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy.

 

Decyzja o zakupie mieszkania lub domu nie jest łatwa. Większość ludzi w Polsce dokonuje takiej transakcji raz, może kilka razy w życiu, często angażując kapitał gromadzony przez kilkadziesiąt lat ciężkiej pracy. Z tego względu do wyboru swojego wymarzonego M należy się dobrze przygotować. Decyzję znacznie ułatwi odpowiedzenie sobie na kilka pytań, które dotyczą naszych preferencji i potrzeb.

Na początek warto zastanowić się nad powierzchnią nieruchomości. Powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość rodziny oraz możliwości finansowe. Należy pamiętać, że w większości polskich miast cena metra kwadratowego spada wraz z oddalaniem się od centrum. Często warto rozważyć zamieszkanie w odleglejszej dzielnicy, dzięki czemu zyskamy większy metraż. Podobną tendencję można zaobserwować w przypadku domów – ceny niedużych domów poza granicami miasta są zbliżone do cen znacznie mniejszych mieszkań w ścisłym centrum.

Kolejnym, nie mniej ważnym czynnikiem, który należy przeanalizować, jest komunikacja. Warto sprawdzić czas przejazdu z potencjalnego miejsca zamieszkania do pracy, szkoły, rodziny i ważnych punktów w mieście. Niekoniecznie mniejsza odległość na mapie oznacza szybsze dotarcie do celu. Można w tym celu przejechać trasę ewentualnego dojazdu, np. do pracy, o różnych porach dnia. Należy zorientować się, gdzie są położone przystanki komunikacji miejskiej, oraz jak sprawnie można się dzięki niej przemieścić z danego punktu. Ważną informacją dotyczącą wyboru miejsca zamieszkania jest infrastruktura. Warto zwrócić uwagę na sieć dróg, mostów, chodników, ścieżek rowerowych, ale również sprawdzić dostępność osiedlowych sklepików czy odległość od najbliższego centrum handlowego. Bardzo wiele osób zwraca uwagę na bliskie położenie szkół i przedszkoli. Dla wielu rodziców istotne jest, żeby dzieci nie musiały dojeżdżać do szkoły środkami komunikacji miejskiej.

Niektórzy decydują się na zakup nieruchomości pod wpływem bardziej emocjonalnych czynników. Jednym z nich jest moda na mieszkanie w określonych dzielnicach. Ostatnie kilka lat pokazuje, że w każdym większym mieście znajduje się jedno lub kilka takich miejsc, gdzie ludzie decydują na nabycie nieruchomości mimo słabej dostępności komunikacyjnej i cen wyższych niż w innych dzielnicach. W takiej sytuacji warto dobrze przemyśleć zakup, ponieważ za kilka lat, kiedy zechcemy sprzedać nieruchomość, może się okazać, że nie będzie możliwości uzyskania satysfakcjonującej ceny.

Każda osoba rozważająca zakup nieruchomości kieruje się również wieloma czynnikami indywidualnymi. Może to być bliskość rodziny pomagającej w wychowywaniu dzieci, przywiązanie do dzielnicy, w której spędziło się dzieciństwo, czy po prostu fakt, że dana lokalizacja subiektywnie się podoba. Warto wziąć pod uwagę również tego typu okoliczności.

Kiedy już określimy interesujące nas lokalizacje oraz ustalimy parametry poszukiwanego przez nas mieszkania, pozostaje decyzja, czy szukamy mieszkania nowego (na rynku pierwotnym), czy jednak decydujemy się na mieszkanie z rynku wtórnego. Może się jednak okazać, że właściwie nie będziemy mieć takiego wyboru, np. w sytuacji, gdy zależy nam na czasie, a na rynku pierwotnym nie ma ofert gotowych mieszkań, które spełniają nasze oczekiwania. Zakup mieszkania na etapie budowy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem, więc w takim wypadku dobrze jest w poszukiwaniach uwzględnić również rynek wtórny.

Procesy zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym różnią się od siebie pod kilkoma względami. Jedną z istotnych różnic jest rodzaj i wysokość kosztów, z którymi wiąże się transakcja, np. kosztów podatkowych. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, musimy się liczyć z zapłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc., z kolei deweloper do ceny nieruchomości doliczy nam podatek VAT. W przypadku zakupu na rynku wtórnym możemy natomiast zaoszczędzić na wykończeniu i wyposażeniu mieszkania.

Po ustaleniu wszystkich kryteriów, którymi chcemy się posłużyć, czas na zbieranie ofert i informacji. W dobie telefonów i internetu znalezienie odpowiadającej nam oferty wydaje się prostą sprawą, jednak rzeczywistość szybko może się okazać zupełnie odmienna. Spośród setek ofert reklamowanych na rynku możemy mieć problem ze znalezieniem tej jedynej, idealnej dla nas. Należy więc także zwracać uwagę na mniej konwencjonalne źródła informacji. Bogatym źródłem pomocnych informacji mogą być krewni, znajomi. Być może podpowiedzą, na którym portalu szukać ofert, którą gazetę kupować czy polecą sprawdzonego pośrednika lub dewelopera.

Każdy z nas, inwestując kwotę będącą często dorobkiem życia, chce to zrobić w maksymalnie bezpieczny sposób, mając pewność, że nie spotka go żadna przykra niespodzianka. W przypadku poszukiwań nowego mieszkania problemem może być to, że interesująca nas inwestycja jest dopiero w budowie, co wiąże się z ryzykiem powstania problemów natury technicznej lub finansowej. Tego typu problemy mogą wpłynąć na powstanie opóźnień terminu oddania mieszkań. W najgorszym wypadku mogą się skończyć bankructwem dewelopera. Zabezpieczmy się więc dobrze przed tego typu problemami i postarajmy się jak najlepiej poznać naszego przyszłego kontrahenta, a co najważniejsze – nie postępujmy pochopnie.

Często zdarza się, że opinie na temat firmy deweloperskiej realizującej budynek są sprzeczne, a my mamy wątpliwości, czy zapisy umieszczone w umowie przedwstępnej, które proponuje deweloper, nie naruszają naszych interesów. Dobrym wyjściem z tej sytuacji wydaje się być zakup na rynku wtórnym. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy sprawdzonego biura nieruchomości, które posiada dostęp do większej liczby ofert z całego rynku. Dodatkowo warto śledzić na bieżąco ogłoszenia pojawiające się w prasie i portalach branżowych.
 

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 13/2010 | 2010-07-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na sprzedażgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Hajnowskimieszkania na wynajem powiat Grudziądzkidomy na wynajem gmina Moszczenicamieszkania na wynajem gmina Szydłowiecdomy na wynajem w Przytockumieszkania na sprzedaż w Ełkudomy na sprzedaż w Barakach

Deweloperzy

);